Promocja książki „Szklanki żydowskiej krwi” i spotkanie z autorem Dariuszem Filarem

Rektor Uniwersytetu Gdańskiego prof. dr hab. Piotr Stepnowski oraz właściciel Wydawnictwa Arche Marek Tokarczyk zapraszają na promocję książki Szklanki żydowskiej krwi autorstwa Dariusza Filara, która odbędzie się 18 kwietnia 2024 o godz. 17:00 w Bibliotece Uniwersytetu Gdańskiego. Spotkanie poprowadzi dziennikarka TVP Gdańsk, Hanna Kordalska-Rosiek.

Szklanki żydowskiej krwi to wielowątkowa rodzinna saga, rozciągająca się na XX i XXI wiek, od I wojny światowej po współczesność. Zimą 1972 roku w swoim domu na Wybrzeżu umiera dobiegający osiemdziesiątki Leopold Merst, potomek rodziny galicyjskich Żydów. Wnuk, który mieszkał z nim pod jednym dachem, nie potrafi pogodzić się z tym, że całe bogate życie dziadka rozpłynie się w niebycie. Sięgając do rodzinnych opowieści, starych zdjęć i listów, historycznych książek i dokumentów przystępuje do pisania wspomnień niejako w zastępstwie zmarłego. W ten sposób zdarzenia sprzed dziesięcioleci przeplatają się ze współczesnością, tworząc fascynującą obejmującą całe stulecie opowieść o losach polsko-żydowskiej rodziny.

Nazwisko Dariusza Filara kojarzy się przede wszystkim ze światem polityki i gospodarki. Współzałożyciel drugoobiegowego „Przeglądu Politycznego” (1983), wykładowca Wydziału Ekonomicznego Uniwersytetu Gdańskiego i University of Michigan w Ann Arbor, członek Rady Polityki Pieniężnej (2004–2010). To tylko niektóre fakty z jego ekonomiczno-politycznej biografii.

Dariusz Filar ma jednak również drugie oblicze. Zanim jeszcze został ekonomistą, debiutował na łamach „Młodego Technika” opowiadaniem SF Mortigena Intellectualis (1969). Potem przyszły kolejne opowiadania, a także powieści. Ostatnia z nich – Szklanki żydowskiej krwi – ukazała się w roku 2021, nakładem Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Josepha Conrada w Gdańsku. Książka zyskała uznanie krytyków i była nominowana do Pomorskiej Nagrody Literackiej „Wiatr od morza”. Nie trafiła jednak do normalnej dystrybucji księgarskiej i zwyczajni czytelnicy – aż do teraz – nie mieli szansy na to, żeby ją docenić.

W trakcie wydarzenia odbędzie się sprzedaż książki.

Pokaż rejestr zmian

Data publikacji: wtorek, 2. Kwiecień 2024 - 14:32; osoba wprowadzająca: Marietta Tiszbein Ostatnia zmiana: wtorek, 9. Kwiecień 2024 - 09:08; osoba wprowadzająca: Jolanta Wittstock