edukacja
Dzień Gier z Open Access - relacja
W ubiegłym tygodniu, 23 października, w Bibliotece UG odbył się Dzień Gier Open Access. Było to wydarzenie zorganizowane z okazji Międzynarodowego Tygodnia Otwartego Dostępu.
Zagrajmy fair - Dzień Gier Open Access w Bibliotece Głównej UG
Jeśli myślisz o karierze naukowej i chcesz być na bieżąco z trendami w dziedzinie publikowania, a przy okazji zagrać w grę planszową i dobrze się bawić, przyjdź 23 października 2024 do Biblioteki UG na Dzień gier Open Access! Będziemy dostępni w godz. 10.00-13.00 w Galerii UG na parterze.
LitBase - nowa baza testowa
Wspieraj badania nad literaturą z bazą LitBase, która oferuje ponad 1,5 mln pełnotekstowych treści. Wśród nich znajdziesz m.in. wywiady, recenzje wierszy, opowiadań i wiele innych, pochodzących z różnych zakątków świata. Jesteś zainteresowany? Zajrzyj do bazy LitBase i testuj
do 6 grudnia 2024 r.
Szkolenie biblioteczne dla studentów 1. roku
Drodzy studenci I roku! Na Portalu Edukacyjnym (PE) zostało uruchomione Szkolenie biblioteczne 2024/2025. Będzie ono dla Was dostępne do 30 czerwca 2025 r., ale nie zwlekajcie do ostatniej chwili. Logowanie na PE odbywa się przez system CAS - Centralny Punkt Logowania, czyli tak samo, jak do e-Uczelni. Życzymy Wam samych sukcesów w roku akademickim 2024/2025. A tu możecie obejrzeć film, w którym pokazujemy, co oferuje Wam Biblioteka i w jaki sposób z niej korzystać.
Szkolenia dotyczące bazy Reaxys
Szanowni Państwo zapraszamy do udziału w szkoleniach online dotyczących bazy Reaxys:
Szkolenie w języku polskim odbędzie się 13 maja (poniedziałek)
o godz. 14:00 Link do rejestracji
Szkolenie w języku angielskim odbędzie się 14 maja (wtorek)
o godz. 10:00 Link do rejestracji
Poznaj sztuczną inteligencję z bazą Applied Science and Technology Source Ultimate
Zapraszamy do testowania bazy Applied Science & Technology Source Ultimate. Jest to pełnotekstowa obszerna baza obejmująca pełne spektrum nauk stosowanych oraz informatyki. Zakres tematyczny bazy obejmuje informatykę oraz wiele dziedzin z zakresu nauk stosowanych, od akustyki do aeronautyki, robotykę, inżynierię biomedyczną, sieci neuronowe, logistykę czy inżynierię nuklearną.
Bezpłatne webinaria Elsevier marzec-maj
Zapraszam do udziału w serii webinariów, którą przygotowaliśmy dla Państwa na marzec - maj 2024. Poniższe tematy zostały opracowane z myślą o naukowcach, menedżerach badań i bibliotekarzach, tak by wspierać ich w codziennej pracy. Webinaria są nieodpłatne, trwają zazwyczaj godzinę, a nagrania dostępne są online - wystarczy się zarejestrować, aby otrzymać link.
Lista nadchodzących sesji na żywo i nagrań z poprzednich webinariów jest na bieżąco aktualizowana na stronie Elsevier Training Hub, a poniżej znajduje się lista nadchodzących webinariów.
Nie ma wolności bez Solidarności
Dziś, 13 grudnia 2023 r. prezentujemy nowy nabytek Zbiorów Specjalnych Biblioteki UG – serię wywiadów z ważnymi postaciami opozycji demokratycznej. Pełny tytuł to „Nie ma wolności bez Solidarności” : Solidarność podziemna 1981-1989 : wspomnienia uczestników wydarzeń”, wydane przez oficynę „Dobry Wydźwięk”. O tamtych czasach opowiada dwanaście osób m.in. Jacek Merkel, Elżbieta Wasiutyńska czy Krzysztof Polkowski. Wywiady nagrane są na płytach CD, które można odsłuchać w czytelni multimedialnej Zbiorów Specjalnych. Nagrania dostępne są także na platformie YouTube.
Baza Education Source Ultimate (EBSCO) - dostęp do 16 grudnia
Zachęcamy do skorzystania z bazy Education Source Ultimate (EBSCO), która stanowi obszerne źródło informacji na temat zagadnień związanych z edukacją. Zawiera ona pełne teksty z blisko 2,5 tys. czasopism oraz ponad 500 monografii i książek, a także raporty, roczniki statystyczne, testy edukacyjne i materiały konferencyjne.
"Targi Otwartości" w Bibliotece Głównej UG - podsumowanie
W ramach "Targów Otwartości", które odbyły się w ub. środę 26.10.2023 r. z okazji Open Access Week, odwiedzający goście mieli okazję uczestniczyć w konsultacjach m.in.: w zakresie:
· Publikowania w modelu Open Access: jak skorzystać z bezpłatnych programów publikowania otwartego w renomowanych czasopismach,
· Publikowania na Platformie Czasopism: jak w przystępny sposób zarządzać procesem redakcyjnym,
· Deponowania pełnych tekstów publikacji w Repozytorium: pomoc w procesie deponowania prac w repozytorium, zapewniając maksymalną widoczność,