Aktualne wystawy

Aktualne wystawy

"Rok Edukacji Ekonomicznej 2024" - wystawa w Bibliotece Ekonomicznej 

Decyzją Senatu RP rok 2024 został ustanowiony Rokiem Edukacji Ekonomicznej. Obchody ściśle wiążą się z: 

- 100. rocznicą reform gospodarczych Władysława Grabskiego,
- 100. rocznicą powstania polskiego złotego,
- 100. rocznicą utworzenia Banku Polskiego, 
- 100. rocznicą utworzenia Banku Gospodarstwa Krajowego,
- 100. rocznicą wydania książki „Bankructwo Małego Dżeka” autorstwa Janusza Korczaka.

Wystawa w Bibliotece Ekonomicznej poświęcona jest tym pięciu wielkim rocznicom. Prezentowane są na niej książki i artykuły z lat 1924-2024 z wyżej wymienionych zagadnień. Ekspozycja jest dostępna w holu Biblioteki Ekonomicznej od 6.05 do 31.05.2024 r. W dniach 8.05 i 15.05 w ramach Tygodnia Bibliotek odbędzie się konkurs wiedzy - "5 x 100" - na temat Roku Edukacji Ekonomiczne. Pięć pierwszych osób, które prawidłowo odpowiedzą na pytania otrzyma nagrody. Zapraszamy do udziału. 

Przygotowanie tekstu: Barbara Tykocka/ Informatorium Biblioteki Ekonomicznej   

Projekt materiałów graficznych: Dominika Skutnik/ Zbiory Specjalne 

"Patrzeć z bliska" - wystawa w holu Biblioteki Neofilologicznej 

Serdecznie zapraszamy do obejrzenia wystawy pokonkursowej oraz ekspozycji dotyczącej twórczości Philippe'a Claudela. Ekspozycja jest dostępna dla odwiedzających do 16 czerwca w budynku Neofililologii UG w Gdańsku przy ul. Wita Stwosza 51.  

Konkurs fotograficzny "Patrzeć z bliska" organizowany w ramach programu FLEvolutin przy współpracy z Alliance Française w Gdańsku, zagłębia się w artystyczny świat Philippe'a Claudela, współczesnego francuskiego pisarza i reżysera filmowego. Głęboka introspekcja rzeczywistości, tak charakterystyczna dla artysty, jest również widoczna w prezentowanych pracach laureatów: fascynacja detalem, zatrzymanie chwil i piękno skryte w każdym momencie codzienności. Te zdjęcia nie tylko uchwytują obrazy, ale także pokazują emocje, opowieści i tajemnice. Zapraszają do zanurzenia się w równoległy świat, gdzie skadrowana rzeczywistość odsłania nowe oblicze. Zapraszamy do tej wizualnej podróży. 

Opracowanie tekstu: dr Katarzyna Kotowska/ directrice du projet FLEvolution   

„Wokół prawa i miłosierdzia” - wystawa w Bibliotece Prawnej

Biblioteka Prawna zaprasza na wystawę „Wokół prawa i miłosierdzia”, która prezentowana będzie w holu Biblioteki Prawnej od 8.04.2024 r. do 30.09.2024 r. 

Na wystawie prezentujemy zbiory biblioteczne z zakresu prawa karnego, filozofii, teologii, sztuki, a także pokazujemy różne inicjatywy związane z ideą miłosierdzia, w tym działalność wileńskiego Hospicjum bł. ks. Michała Sopoćki z Wilna, czy postery z sympozjum poświęconego relacjom prawa i miłosierdzia, które odbyło się w 2023 roku w Gdańsku. Ze zgromadzonych na wystawie materiałów widać wyraźnie, że miłosierdzie jest dla idei prawa dużym wyzwaniem, jednak można i warto poszukiwać wątków łączących te oba pojęcia. Refleksja nad miłosierdziem tworzy przestrzeń dla nowych koncepcji, wizji i ocen odnoszących się do prawa. Jednocześnie prawne badania nad miłosierdziem pokazują złożoność wielu fundamentalnych pojęć, takich jak sprawiedliwość, kara czy prawa człowieka.

Mamy nadzieję, że prezentowana wystawa będzie okazją do refleksji nad prawem i jego związkami z moralnością, a także inspiracją do filozoficznoprawnych rozważań na temat prawa i miłosierdzia.

Kuratorzy wystawy: Anna Stasiewicz-Jakubik, dr Tomasz Snarski

"Dwie Wieże - domy wieżowe na Pomorzu i Warmii” - wystawa w Bibliotece Historii Kultury

Studenci III roku archeologii serdecznie zapraszają na wystawę pt. "Dwie Wieże - domy wieżowe na Pomorzu i Warmii”, która prezentuje efekty badań archeologicznych w Jemiołowie prowadzonych w sezonach 2006-2007 przez Instytut Archeologii Uniwersytetu Gdańskiego oraz w Zaskoczynie z roku 2022, przeprowadzonych przez firmę “Detekt”. Wystawa będzie dostępna w Bibliotece Historii Kultury (Gdańsk, ul. Bielańska 5) w terminie od 19 stycznia do 12 czerwca 2024 r. 

Patronami wystawy są: Biblioteka Uniwersytetu Gdańskiego, Muzeum Uniwersytetu Gdańskiego, Stowarzyszenie Ochrony Dziedzictwa Kulturowego oraz firma archeologiczna "Detekt". 

Poniżej mała zapowiedź wystawy w formie 3D

 

Pokaż rejestr zmian

Data publikacji: czwartek, 17. Czerwiec 2021 - 13:11; osoba wprowadzająca: Witold Warsiński Ostatnia zmiana: wtorek, 7. Maj 2024 - 09:46; osoba wprowadzająca: Marietta Tiszbein