Pomorska Noc Naukowców już za nami!

Tajemniczy Ogród Wiedzy

W piątek, 27 września, mieliśmy przyjemność uczestniczyć w jednym z najciekawszych wydarzeń popularyzujących naukę w naszym regionie – Pomorskiej Nocy Naukowców. Tegoroczna edycja odbyła się na Wydziale Biologii Uniwersytetu Gdańskiego, gdzie jako Biblioteka Uniwersytetu Gdańskiego przygotowaliśmy specjalne stoisko zatytułowane „Tajemniczy Ogród Wiedzy”.

Nasze stoisko było pełne atrakcji, które przyciągały zarówno młodszych, jak i starszych uczestników wydarzenia. Nazwa „Tajemniczy Ogród Wiedzy” nie była przypadkowa – stworzyliśmy przestrzeń, która z jednej strony kryła niespodzianki, a z drugiej oferowała solidną dawkę wiedzy. Dlaczego „tajemniczy”? Otóż, przygotowaliśmy wiele zagadek i zadań, które zaskakiwały odwiedzających na każdym kroku, a także wyjątkowe niespodzianki dla wszystkich, którzy podjęli wyzwania intelektualne.

Nasze stoisko było też prawdziwym ogrodem, dosłownie i w przenośni. Otoczyliśmy się zielenią, tworząc przyjazną, relaksującą przestrzeń, w której każdy mógł odpocząć, a zarazem zaangażować się w różnorodne aktywności. Zieleń, tak bliska naturze, świetnie oddawała charakter miejsca, w którym się znajdowaliśmy – w końcu to Wydział Biologii, gdzie rośliny i ich tajemnice są na porządku dziennym.

Jednak nasza obecność podczas Pomorskiej Nocy Naukowców to nie tylko zabawa, ale również wiedza. Z dumą dzieliliśmy się informacjami na temat bogactwa naszych e-zasobów i księgozbioru, który może być dla studentów, badaczy i entuzjastów nauki cennym źródłem informacji. Przygotowaliśmy również specjalne biogramy wybitnych naukowców i wynalazców, które w przystępny sposób przedstawiały sylwetki osób, które zmieniły oblicze nauki i technologii. W ten sposób staraliśmy się pokazać, jak ogromne znaczenie ma dziedzictwo naukowe i jak możemy korzystać z niego na co dzień.

Nie zapomnieliśmy też o młodszych uczestnikach, dla których przygotowaliśmy prawdziwą podróż w czasie. Dzieci mogły zobaczyć, dotknąć i pobawić się dawnymi wynalazkami, które dla wielu dorosłych stały się nostalgiczną podróżą w przeszłość. Discman, walkman, stare kamery – te przedmioty, które niegdyś były codziennością, dziś budzą ogromne zainteresowanie. Najmłodsi z zaciekawieniem poznawali, jak kiedyś słuchano muzyki czy nagrywano filmy, a dorośli z sentymentem wspominali czasy swojej młodości.

Dla starszych przygotowaliśmy szereg gier i łamigłówek, które pobudzały wyobraźnię i zachęcały do intelektualnej rywalizacji. Każdy mógł zmierzyć się z sudoku, wykreślankami czy innymi łamigłówkami, a także zagrać w gry planszowe, które dostarczyły uczestnikom wiele radości. Naszym celem było połączenie przyjemnego z pożytecznym – zachęcaliśmy do zabawy, a jednocześnie promowaliśmy rozwijanie umiejętności logicznego myślenia i koncentracji.

Goście naszego stoiska mogli wziąć także udział w pokazie liberatury gromadzonej w Zbiorach Specjalnych BUG. Są to książki nietypowe, artystyczne, niecodzienne, np. wiersz pt. "Spoglądając przez dziurę ozonową" wydrukowany na folii i zamknięty w butelce.

Nie zabrakło również mobilnej wypożyczalni książek, co dla odwiedzających było fantastyczną niespodzianką. Chcieliśmy w ten sposób pokazać, że biblioteka to nie tylko miejsce nauki, ale również przestrzeń do relaksu i odpoczynku z dobrą książką w ręku.

Całość wydarzenia przebiegła w niezwykle ciepłej i serdecznej atmosferze. Staraliśmy się, aby każdy uczestnik czuł się u nas mile widziany, niezależnie od wieku i zainteresowań. Dla nas najważniejsze było, aby każdy znalazł coś dla siebie – od edukacji i zabawy po chwilę wytchnienia w zielonym otoczeniu. Na zakończenie każdy z uczestników opuścił nasze stoisko z drobnym upominkiem, co sprawiło dodatkową radość zwłaszcza najmłodszym.

Serdecznie dziękujemy organizatorom Pomorskiej Nocy Naukowców za zaproszenie oraz Dyrekcji Biblioteki Uniwersytetu Gdańskiego za wsparcie i możliwość uczestniczenia w tym wyjątkowym wydarzeniu. To była niezwykła okazja, by pokazać, jak wiele oferuje nasza biblioteka i jak ważna jest rola wiedzy w naszym codziennym życiu. Czekamy już z niecierpliwością na kolejną edycję Pomorskiej Nocy Naukowców i mamy nadzieję, że za rok znów będziemy mieli okazję spotkać się w tak pozytywnej atmosferze.

Do zobaczenia za rok!

MB/ Sekcja Promocji BUG

Pomorska Noc Naukowców: Biblioteka UG - Tajemniczy Ogród Wiedzy

Data publikacji: poniedziałek, 30. Wrzesień 2024 - 14:18; osoba wprowadzająca: Marietta Tiszbein Ostatnia zmiana: wtorek, 1. Październik 2024 - 12:36; osoba wprowadzająca: Marietta Tiszbein