kultura

100 lat temu w Paryżu

Ostatnia modyfikacja: piątek, Lipiec 26, 2024 - 10:23

100 lat temu w Paryżu 4 maja 1924 roku rozpoczęły się VIII Letnie Igrzyska Olimpijskie.  Były to pierwsze Igrzyska, w których uczestniczyła Polska. W 10 dyscyplinach sportowych nasz kraj reprezentowało 81 osób: 18 piłkarzy, 14 lekkoatletów, 10 kolarzy, 9 szermierzy (w tym 1 kobieta), 9 wioślarzy, 7 strzelców, 6 jeźdźców, 5 bokserów, 2 zapaśników i 1 żeglarz. Chorążym reprezentacji Polski był lekkoatleta startujący w rzucie dyskiem i rzucie oszczepem Sławosz Mieczysław Szydłowski.

Zaskakujące znalezisko w zbiorach specjalnych BUG

Ostatnia modyfikacja: wtorek, Lipiec 23, 2024 - 12:51

Podczas oględzin konserwatorskich jednej z książek z początku XX wieku, w jej uszkodzonym grzbiecie znaleziono dwa rozkazy z 1944 roku. Być może nie będzie to jedyne takie znalezisko, gdyż ocena konserwatorska zbiorów wydanych przed 1918 r., które są przenoszone do magazynów zbiorów specjalnych cały czas trwa. Czytaj więcej.

Wystawa „Sąd Ostateczny Hansa Memlinga. Jak gdańszczanin Paul Beneke zdobył obraz?”

Ostatnia modyfikacja: środa, Lipiec 3, 2024 - 11:50

W Galerii Biblioteki Uniwersytetu Gdańskiego została otwarta wystawa „Sąd Ostateczny Hansa Memlinga. Jak gdańszczanin Paul Beneke zdobył obraz?”. Wystawa ta powstała w kontekście konkursu plastycznego przeprowadzonego wśród dzieci i młodzieży szkół podstawowych. Konkurs został zorganizowany jako jedna z inicjatyw edukacyjnych podejmowanych w ramach Centrum Badań Memlingowskich Uniwersytetu Gdańskiego. 

Klub Książki w BUG - relacja ze spotkania

Ostatnia modyfikacja: wtorek, Czerwiec 18, 2024 - 14:15

Dziękujemy za Waszą obecność na wczorajszym klubie książki. Było to ostatnie spotkanie przed wakacjami. Podsumowując, był to czas na ciekawe rozmowy, świetne i celne spostrzeżenia. Zresztą każde spotkanie było okazją do wymiany poglądów, doświadczeń i porozmawiania o literaturze... i nie tylko.

Ogromne podziękowania dla wszystkich uczestników. Dla Was! Bez Was ten projekt by się nie udał. Jesteście naszą inspiracją i motywacją do dalszego działania.
Do zobaczenia w nowym roku akademickim! Nie możemy się doczekać kolejnych wspaniałych spotkań z Wami! 

Spakuj książkę na wakacje

Ostatnia modyfikacja: poniedziałek, Lipiec 15, 2024 - 11:31

Biblioteka Neofilologiczna zaprasza na wystawę bestsellerowych skandynawskich powieści kryminalnych, jak również innych poczytnych publikacji wydanych w języku polskim oraz w językach: angielskim, niemieckim, francuskim i hiszpańskim. Książki z ekspozycji można wypożyczyć na całe wakacje! Wystawa będzie prezentowana do końca lipca 2024 r. w Bibliotece w budynku Neofilologii przy ul. Wita Stwosza 51. 

 

Pierwszy slam poetycki w BUG

Ostatnia modyfikacja: sobota, Maj 25, 2024 - 08:29

We wtorek 21.05 odbył się pierwszy slam poetycki w Bibliotece UG. W wydarzeniu wzięło udział wiele wspaniałych i utalentowanych osób. Każdy miał okazję zaprezentować swoją twórczość przed publicznością, która wybrała zwycięzcę . I tak oto pierwszy slam poetycki w Bibliotece Uniwersytetu Gdańskiego wygrał... Filip Grześkowiak! Drugie miejsce zajęła Artystka o pseudonimie Hotelarz. Z kolei trzecie miejsce należało do Kuby Zera. 

Serdecznie gratulujemy wszystkim, którzy podzielili się z nami swoimi wierszami, a obecnym dziękujemy za przybycie. 

Spotkanie Klubu Książki w BUG - podsumowanie

Ostatnia modyfikacja: środa, Maj 22, 2024 - 14:56

Cieszymy się, że majowe spotkanie klubu książki było tak udane. „Solaris” Stanisława Lema to rzeczywiście powieść, która dostarcza mnóstwa tematów do rozmowy. Jest w niej tyle warstw – od filozoficznych, przez psychologiczne, po naukowe – że trudno omówić je wszystkie w ciągu dwóch godzin. Wspólne rozmowy o literaturze są nie tylko inspirujące, ale również poszerzają horyzonty i pozwalają na głębsze zrozumienie omawianych dzieł. Wasze zaangażowanie i pasja są bezcenne, więc wielkie brawa dla wszystkich uczestników!

Philippe Claudel w Bibliotece Neofilologicznej

Ostatnia modyfikacja: czwartek, Maj 16, 2024 - 13:06

Biblioteka Neofilologiczna UG gościła 10 maja Philippe’a Claudela, wybitnego francuskiego pisarza i reżysera, od niedawna Prezesa Akademii Goncourtów. Spotkanie odbyło się w ramach piątej edycji programu Atelier Littéraire Gdańsk, corocznych warsztatów literackich dla studentów romanistyki z uczelni polskich i zagranicznych. Philippe Claudel dołączył do grona wybitnych gości programu, który w poprzednich latach swoją obecnością zaszczycili Oliver Rolin, Patrick Deville i Hervé Le Tellier.

Wystawa w Bibliotece Ekonomicznej UG

Ostatnia modyfikacja: poniedziałek, Maj 6, 2024 - 14:02

Decyzją Senatu RP rok 2024 został ustanowiony Rokiem Edukacji Ekonomicznej. Obchody ściśle wiążą się z: 

- 100. rocznicą reform gospodarczych Władysława Grabskiego,
- 100. rocznicą powstania polskiego złotego,
- 100. rocznicą utworzenia Banku Polskiego, 
- 100. rocznicą utworzenia Banku Gospodarstwa Krajowego,
- 100. rocznicą wydania książki „Bankructwo Małego Dżeka” autorstwa Janusza Korczaka.