kultura

Styczniowe spotkanie Klubu Książki w Bibliotece Głównej UG

Ostatnia modyfikacja: piątek, Grudzień 20, 2024 - 15:45

Już 13 stycznia o godzinie 17.00 w sali 1.22 zapraszamy na wyjątkowe spotkanie Klubu Książki, podczas którego porozmawiamy o Kronikach dziwnych bestii Yan Ge. Ta niezwykła powieść, łącząca elementy urban fantasy, science fiction, noir i lirycznego romansu, została uznana za Książkę Roku 2023 w kategorii fantasy na Lubimyczytać.pl.

W świecie Avaroth - spotkanie autorskie Karoliny Żuk-Wieczorkiewicz w Bibliotece UG

Ostatnia modyfikacja: wtorek, Grudzień 17, 2024 - 09:23

Jak samodzielnie wydać książkę? Czy jest to zadanie proste czy trudne? Na te oraz wiele innych pytań odpowiedziała Karolina Żuk-Wieczorkiewicz podczas spotkania autorskiego w Bibliotece UG, które było połączone z miniwystawą prac autorskich Karoliny. Ponieważ, jak się okazało, Karolina jest nie tylko samowydawczynią swoich książek, ale również  ich ilustratorką.

Pomorski Ośrodek Rehabilitacji Dzikich Zwierząt Ostoja - wystawa zdjęć w Bibliotece Głównej UG

Ostatnia modyfikacja: poniedziałek, Grudzień 9, 2024 - 13:00

Pomorski Ośrodek Rehabilitacji Dzikich Zwierząt Ostoja od 10 lat zajmuje się chorymi, młodymi i potrzebującymi pomocy dzikimi zwierzętami z terenu województwa pomorskiego. 

Znajdujemy się na Kaszubach i bardzo zależy nam na rodzimej faunie i florze. Nasi pracownicy i wolontariusze od lat poświęcają się dla dobra dzikich zwierząt. 

Niniejsza wystawa zdjęć, których autorką jest Maja Stawiska, przedstawia niektórych z naszych pacjentów.

Zachęcamy do oglądania wystawy, która jest dostępna w Bibliotece Głównej do 2 stycznia 2025 r..

„25 lat polskiej Nagrody Goncourtów". Relacja ze spotkania autorskiego z dr Katarzyną Kotowską w Bibliotece Neofilologicznej

Ostatnia modyfikacja: środa, Grudzień 11, 2024 - 16:47

10 grudnia 2024 r. w Bibliotece Neofilologicznej odbyło się spotkanie autorskie dr Katarzyny Kotowskiej z czytelnikami promujące książkę pt.: „25 lat polskiej nagrody Goncourtów". Nagroda ta jest jednym z najbardziej prestiżowych wyróżnień dla literatury frankofońskiej na świecie, od 25 lat istnieje jej polski odpowiednik, który został objęty patronatem samej Akademii Goncourtów i zainspirował 40 innych państw do podobnej inicjatywy.

Wystawa „Co ich kręciło? Używki w życiu i twórczości pisarzy XIX i XX wieku".

Ostatnia modyfikacja: wtorek, Grudzień 3, 2024 - 11:00

Zapraszamy do budynku Wydziałów Filologicznego i Historycznego przy ul. Wita Stwosza 55 na wystawę przedstawiającą wybór piśmiennictwa ze zbiorów BUG, dotyczącego  wąskospecjalistycznego tematu „Co ich kręciło? Używki w życiu i twórczości pisarzy XIX i XX wieku". Ekspozycja towarzyszy ogólnopolskiej konferencji studencko-doktoranckiej odbywającej się pod tym samym tytułem [30.11.] i dostępna jest w pobliżu auli 1.48 w holu, natomiast od 3.12. do 31.12. będzie się można z nią zapoznać w Bibliotece Humanistycznej, w tym samym budynku.

Serdecznie zapraszamy.

„Życie i liryka” -relacja ze spotkania autorskiego z Aleksandrem Jurewiczem

Ostatnia modyfikacja: czwartek, Listopad 28, 2024 - 15:39

Wtorkowe jesienne popołudnie w Bibliotece Głównej BUG upłynęło pod hasłem literatury z Aleksandrem Jurewiczem. Spotkanie poświęcone było jego książce „Życie i liryka”. To niezwykłe wydarzenie, współorganizowane przez wydawnictwo słowo/obraz/terytoria, zgromadziło miłośników literatury, przyjaciół pisarza oraz jego wiernych czytelników.

History beyond the Breakwater: The Collections of SEA-EU Member Universities

Ostatnia modyfikacja: środa, Listopad 27, 2024 - 17:03

Mapa Adriatyku z XVI w., zdjęcia Uniwersytetu Maltańskiego z XIX w., a może pocztówka z foką szarą od prof. Krzysztofa Skóry? Zapraszamy do obejrzenia najciekawszych materiałów archiwalnych ze zbiorów uczelni partnerskich SEA-EU. Dzięki współpracy, która rozpoczęła się w ramach Staff Weeku na Uniwerystecie w Kadyksie, przedstawiciele bibliotek i archiwów uczelni SEA-EU przygotowali wystawę online w tematyce morskiej pt.

"Palarnia" - galeria malarstwa współczesnego na Wydziale Prawa i Administracji

Ostatnia modyfikacja: środa, Listopad 27, 2024 - 11:45

"Palarnia" - to nazwa galerii malarstwa współczesnego, która została niedawno otwarta na Wydziale Prawa i Administracji. Jest to dla nas podwójna radość, ponieważ pomysłodawcą i realizatorem jest nasz kolega z Biblioteki Głównej - historyk sztuki - Maciej Smolarski. Natomiast od strony prawnej wsparcie zapewnił dr hab. Maciej Wojciechowski, prof. UG z Katedry Teorii i Filozofii Państwa i Prawa.