kultura
"Spójrz głębiej" - Kiermasz prac artystycznych i form użytkowych w Bibliotece Głównej UG
„Spójrz głębiej" – to tytuł wystawy, która przez miesiąc gościła w Bibliotece Głównej UG. Na wystawie prezentowane były prace malarskie, rysunki, fotografie oraz formy użytkowe wykonane przez niezwykle utalentowanych uczniów z Zespołu Szkół Specjalnych nr 2 w Gdańsku. Na zakończenie wystawy odbył się kiermasz prac uczniów, który cieszył się dużym zainteresowaniem.
Było nam niezmiernie miło poznać fantastycznych uczniów oraz nauczycieli, ludzi z pasją, otwartych i serdecznych. Mamy nadzieję, że spotkamy się wkrótce.
Do zobaczenia w Bibliotece.
Slam poetycki edycja 4. - zapraszamy do udziału
Piszesz wiersze, deklamujesz z pasją, uwielbiasz słuchać słów pełnych emocji lub po prostu masz ochotę zobaczyć, jak wygląda prawdziwy pojedynek na słowa – to wydarzenie jest dla Ciebie! Zapraszamy na 4. edycję Slamu poetyckiego, który odbędzie się już niebawem.
Nie przegap szansy, żeby poczuć ten wyjątkowy klimat, zmierzyć się na słowa lub po prostu wspierać swoją ulubioną poezję z widowni. Już dziś zarezerwuj sobie czas.
Kiedy? 23 kwietnia o godz. 17.00
Młoda poezja słońcem skąpana. Relacja z debiutów poetyckich „Przecinki” w Bibliotece Głównej UG
Czym jest dla Was poezja? To jedno z pierwszych pytań, jakie zadał zaproszonym autorkom i autorom Wojciech Markowski, który prowadził spotkanie promujące almanach debiutów poetyckich "Przecinki". Jak można się domyślać odpowiedzi były różne, podobnie jak różne były wiersze, które goście czytali. Niektóre bardzo osobiste, inne lekkie albo buntownicze, przekorne.
Klub Książki - zmiana terminu spotkania!
Drodzy Klubowicze oraz Miłośnicy książek informujemy, że zmieniła się data kolejnego spotkania Klubu Książki. Zapraszamy 12 maja 2025 r.
Czy czytanie poradników może być ciekawe? Czy poradniki mogą być fascynujące?
A co, jeśli książka zaczyna się od słów: "Przełomowa i fascynująca" i odkrywa przed nami niezwykłe sekrety natury?
Zapraszamy na kolejne spotkanie Klubu Książki UG, gdzie wspólnie porozmawiamy o książce Kathy Willis "Dobro Natury" — opowieści o tym, jak przyroda wpływa na nasze ciało i umysł.
"Solidarność na ekranie. Wizerunki fabularne" - relacja ze spotkania autorskiego w Bibliotece UG
"Solidarność na ekranie wizerunki fabularne ". Pod takim tytułem odbyło się wczorajsze spotkanie autorskie połączone z promocją książki autorstwa prof. Krzysztofa Kornackiego (UG) historyka i filmoznawcy oraz Arkadiusza Bileckiego (ECS) - filmoznawcy i politologa. Dyskusję z udziałem autorów i publiczności poprowadził zastępca dyrektora IDS dr Piotr Brzeziński.
Paroles en échange/ Pojęcia współdzielone - ekspozycja w ramach projektu "FLEvolution" w Bibliotece Neofilologicznej
Frankofonia to wspólnota 300 milionów ludzi posługujących się językiem francuskim na pięciu kontynentach. Z okazji tak ważnego święta, jak Międzynarodowy Dzień Frankofonii przypadajacy 20 marca 2025, studenci romanistyki UG pod kierunkiem dr Jadwigi Bodzińskiej-Bobkowskiej, przeprowadzili badania językowe, których punktem wyjścia była teza, iż pisząc nie tylko składamy słowa, ale przede wszystkim doświadczamy (siebie i tego, co nas otacza) i jak reagujemy na świat.
Minitargi Książki „Na Fali” w Bibliotece UG
Po raz pierwszy w ramach Dni Otwartych UG odbyły się Minitargi Książki „Na Fali” w Bibliotece Uniwersytetu Gdańskiego. Zarówno organizatorzy, jak i wystawcy mają nadzieję, że ten pomysł będzie kontynuowany w przyszłości.
Wenecja - znikające miasto. Wystawa w Bibliotece Głównej UG
Zapraszamy do Biblioteki Głównej UG na wyjątkową wystawę fotografii "Wenecja - znikające miasto", której wernisaż odbył się w poniedziałkowy wieczór. Autorką prac jest dr Dominika Rafalska - dziennikarka, redaktorka i badaczka. Wystawa prezentuje dwadzieścia sześć niezwykłych fotografii, które są niczym obrazy: magiczne, oniryczne, ulotne.
Niezależnie od tego, czy kochacie sztukę, podróże czy po prostu fotografię, zapraszamy Was na odwiedzenia Wenecji, której nie znacie z pocztówek.
Spotkanie Klubu Książki — „Rozdroże kruków” - relacja
Za nami fascynujące spotkanie Klubu Książki, podczas którego wspólnie zgłębialiśmy młodzieńcze lata Geralta z Rivii! Dyskutowaliśmy o jego pierwszych krokach w wiedźmińskim fachu, zderzeniu idealizmu z brutalną rzeczywistością i tym, czy „Rozdroże kruków” Andrzeja Sapkowskiego wpisuje się już w kanon polskiej fantastyki.
Ogromnie dziękujemy wszystkim uczestnikom — zarówno stałym bywalcom, jak i nowym osobom, które dołączyły do nas po raz pierwszy! Wasze świeże spojrzenia i ciekawe spostrzeżenia wniosły mnóstwo energii do dyskusji.
IBUK Libra - Tydzień Książki Elektronicznej
Z okazji Tygodnia Książki Elektronicznej zespół IBUKA Libry przygotował wyjątkowy prezent dla swoich czytelników – pakiet dodatkowych książek z kategorii: literatura dla dorosłych, dla dzieci i młodzieży, literatura faktu, kobieca i piękna. W sumie ponad 2 500 tytułów od różnych wydawców!
To nie pierwszy raz, gdy czytelnicy IBUKA Libry mają możliwość skorzystać z bonusowego zasobu. Mamy nadzieję, że użytkownicy docenią „lżejszą” część oferty i będą z niej korzystać równie chętnie jak z zasobów naukowych.