kultura

700-lecie Wilna. Wystawa w Bibliotece Prawnej UG - do 31.08.2023 r.

Ostatnia modyfikacja: wtorek, Marzec 28, 2023 - 13:11

W 2023 roku Wilno obchodzi swoje 700-lecie. Z tej okazji w Bibliotece Prawnej UG przygotowana została specjalna wystawa poświęcona tematyce wileńskiej. Na ekspozycji zaprezentowano fotografie współczesnego Wilna autorstwa Romualda Mieczkowskiego oraz zbiory prywatne i biblioteczne związane z tym miastem. Przypomniano także postaci dwóch wybitnych „wilnian prawników”, to jest Bronisława Wróblewskiego oraz Czesława Miłosza.

Pokaz filmów krótkometrażowych oraz zwiastunów gier wideo

Ostatnia modyfikacja: poniedziałek, luty 27, 2023 - 12:31

Zapraszamy serdecznie na unikatowe wydarzenie w Centrum Filmowym UG im. Andrzeja Wajdy! 3 marca o godz.17.00 odbędzie się wyjątkowa projekcja filmów krótkometrażowych i zwiastunów gier wideo autorstwa studia Platige Image. Po pokazie będzie miało miejsce spotkanie ze współzałożycielem studia, Jarosławem Sawko. 

Filmy:
Katedra, reż. Tomasz Bagiński, 2002, 7”
Sztuka spadania, reż. Tomasz Bagiński, 2004, 6”

Spotkanie autorskie z Nordine Sekkar

Ostatnia modyfikacja: środa, Marzec 22, 2023 - 11:50

Młody i utalentowany pisarz Nordine Sekkar otworzył cykl spotkań autorskich pt. BUG S.A obywajacych sie w Bibliotece Głównej UG. 28 lutego o godzinie 15.00 opowiedział o swojej pierwszej książce "Kroniki Konektora. Geneza", o tym, jak powstawała, z jakimi trudnościami się zmagał i jak sobie z nimi poradził. 

Tu mogą Państwo przeczytać więcej o naszym studencie 1. roku dziennikarstwa:

"COVID-19 wpływ pandemii na gospodarkę – wybrane publikacje z Biblioteki Ekonomicznej UG" - wystawa

Ostatnia modyfikacja: środa, Marzec 22, 2023 - 11:51

Biblioteka Ekonomiczna UG zaprasza na wystawę pt. "COVID-19 wpływ pandemii na gospodarkę – wybrane publikacje z Biblioteki Ekonomicznej UG”. Na wystawie prezentowane są najnowsze książki dotyczące pandemii Covid-19 z perspektywy ekonomicznej. W prezentowanych publikacjach poruszane są, między innymi, takie tematy jak zachowania konsumentów i przedsiębiorców w czasie pandemii, tarcza antykryzysowa, marketing i biznes w dobie Covid-19. Ekspozycję można oglądać w holu Biblioteki Ekonomicznej do 31.03.2023 r.

9. lutego Ogólnopolski Dzień Etnologii, Etnografii i Antropologii Kulturowej

Ostatnia modyfikacja: środa, Marzec 22, 2023 - 11:54

Z okazji Ogólnopolskiego Dnia Etnografii, Etnologii i Antropologii Kulturowej, Sekcja Promocji we współpracy z praktykantkami z Centrum Filmowego im. Andrzeja Wajdy, przygotowała krótki spot reklamowy dotyczący naszych zbiorów nt. antropologii: od rękopisów do baz danych. Zapraszamy do obejrzenia filmu oraz do korzystania z naszych zasobów. Wszystkiego najlepszego! 

Wystawy w BUG - oprowadzanie kuratorskie

Ostatnia modyfikacja: środa, luty 1, 2023 - 11:42

W Bibliotece Głównej UG dostępne są obecnie dwie wystawy: "SEA EU by the Sea" oraz "Aż nadejdzie dzień. Zwyczaje, obrzędy, święta". Nasi Koledzy i Koleżanki wzięli udział w kuratorskim oprowadzaniu, do czego i Państwa zachęcamy. Wystawa malarstwa "SEA EU by the Sea" została przygotowana przez dr hab. inż. Anetę Oniszczuk-Jastrząbek, prof. UG, zastępcy kanclerza ds. informatyzacji, komunikacji i promocji UG. To cykl obrazów, które powstawały podczas podróży do uniwersytetów nadmorskich, widzianych poprzez barwy, emocje, detale.

FABRYKA SPLENDORU. Spotkanie autorskie z Ewa Szponar oraz pokaz filmu Alcarras (2022)

Ostatnia modyfikacja: środa, Styczeń 18, 2023 - 10:28

Czy festiwale filmowe to czysta przyjemność uczestniczenia w wydarzeniu, gdzie zjeżdżają się gwiazdy z całego świata, ogląda się niezliczoną ilość filmów, czy może jednak jest to praca dla osób, które przyjeżdżają tam w celach zarobkowych? Czy da się połączyć obie te możliwości? Jak było dawniej, a jak obecnie?

Centrum Filmowe UG serdecznie zaprasza na premierowy pokaz filmu Godland (2022)

Ostatnia modyfikacja: wtorek, Styczeń 10, 2023 - 13:32

GODLAND w reżyserii Hlynura Pálmasona (Biały, biały dzień), to kino drogi osadzone w późnym XIX wieku na Islandii. Młody kapłan z Danii, ksiądz Lucas wyrusza ku nowej parafii luterańskiej. Jego towarzyszem oraz przewodnikiem jest stary Ragnar, który z duchownym od początku ma relację pełną napięć, nie zgadzając się z jego misją i pasją kolonizatora.

Im dalej Lucas zagłębia się w odległe zakątki Islandii, tym bardziej znika mu z oczu pierwotny cel i oddala się on od wykonania swojej misji…

"Przeżycia i podróże. Na drodze poznawania własnego ja" - promocja książki 20 stycznia

Ostatnia modyfikacja: piątek, Styczeń 20, 2023 - 10:18

Szukacie w swoim życiu inspiracji do zmian? Marzycie o wyrwaniu się choć na chwilę z rutyny codzienności? Uwielbiacie odkrywać nowe miejsca i kultury, a hasła, takie jak: vanlife, podróż dookoła świata, wędrówki bez końca, jazda autostopem i nocowanie pod gwiazdami wywołują u was dreszcz ekscytacji?

"Aż nadejdzie dzień...". Świąteczna wystawa w Bibliotece Głównej UG

Ostatnia modyfikacja: środa, Styczeń 11, 2023 - 08:04

Grudzień to miesiąc otulający świat ciemnością, a jednocześnie czas nadziei na nadchodzące światło. Wystawa "Aż nadejdzie dzień..." przeprowadzi Państwa przez okres świąteczny, wróżby sylwestrowe, karnawał, topienie Marzanny widziane z perspektywy autorów XIX wiecznych gazet znajdujących się w Zbiorach Specjalnych Biblioteki Głównej UG.