kultura
SEA-EU Film Festival w Centrum Filmowym UG
4 grudnia 2024 o 17:00 zapraszamy na pokaz filmów finałowych SEA-EU Film Festival w Centrum Filmowym UG!
Głównym celem SEA-EU Film Festival jest promocja twórczości artystycznej studentów i dawanie młodym talentom przestrzeni do zaprezentowania swoich filmów przed międzynarodową publicznością. W listopadzie wybrane filmy zostały zaprezentowane na Uniwersytecie w Splicie podczas Art Staff Week (5–7 listopada 2024), gdzie były oceniane przez międzynarodowe jury składające się z ekspertów ze wszystkich uczelni członkowskich SEA-EU.
Spotkanie autorskie z Aleksandrem Jurewiczem wokół jego książki "Życie i liryka"
Zapraszamy na spotkanie z Aleksandrem Jurewiczem wokół jego książki "Życie i liryka". Felietony zamieszczone w tym wydaniu były publikowane w latach 1992–1997 – najpierw w trójmiejskiej „Gazecie Wyborczej”, później w „Dzienniku Bałtyckim”. Z autorem porozmawia Barbara Świąder-Puchowska.
Podczas spotkania wybrane fragmenty książki przeczyta Mirosław Baka.
Podczas spotkania będzie możliwość zakupu książek Aleksandra Jurewicza (Płatność kartą i gotówką).
Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny.
„English for kids!” - wystawa w Bibliotece Neofilologicznej
Kiedyś łacina, później francuski, a od kilkudziesięciu lat angielski - to on podbił świat i stał się językiem międzynarodowym, umożliwiającym komunikację w niemal każdym kraju na świecie. Rola języka angielskiego jako języka powszechnego jest wyraźnie widoczna w globalnych relacjach społecznych, gospodarczych, kulturalnych i politycznych; dziś najczęściej wybieranym do nauki językiem obcym jest zdecydowanie angielski.
Podręczniki do nauki języka pozwalają na skuteczne opanowanie wszystkich jego elementów, są głównymi komponentami zapewniającymi realizację procesu nauczania.
Slam poetycki 2. edycja: literackie emocje i sukces frekwencyjny
14 listopada w Biblioteki Głównej UG odbyło się wyjątkowe wydarzenie – druga edycja Slamu poetyckiego. Literackie pojedynki przyciągnęły tłumy – zarówno uczestników, jak i publiczność. Tak wysoka frekwencja przerosła nasze oczekiwania, co pokazuje, jak wielkim zainteresowaniem cieszy się poezja wśród studentów i miłośników literatury.
Publiczne wysłuchanie reportażu radiowego „Koleżanka” Moniki Białek
Serdecznie zapraszamy na publiczne odsłuchanie reportażu radiowego „Koleżanka” (33 min.), którego bohaterką jest dr Michalina Rutka – medioznawca z IMDiKS. Bohaterką reportażu jest dr Michalina Rutka, medioznawczyni z Instytutu Mediów, Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej UG, która wybrała islam i ta decyzja zmieniła jej życie. Jednocześnie jest to opowieść o islamie z perspektywy kobiecej. Autorką reportażu jest dr Monika Białek.
Reportaż powstał w akademickim Radiu MORS, z muzyką i realizacją Karoliny Gleinert.
Koncert: Jaakko Eino Kalevi (indie pop, FIN) & Michał Jan Ciesielski (PL)
Koncert: Jaakko Eino Kalevi (indie pop, FIN) & Michał Jan Ciesielski (PL)
Kiedy? 24. listopada 2024, 18:30 – 20:00
Gdzie? Biblioteka Główna UG
Koncert: VENEMATKA – podróż łodzią. Fiński chór męski Laulun Ystävät i Akademicki Chór UG
Zapraszamy serdecznie na koncert, który odbędzie się w Bibliotece Głównej Uniwersytetu Gdańskiego w ramach NORDIC FOCUS FESTIVAL.
Koncert: VENEMATKA – podróż łodzią. Fiński chór męski Laulun Ystävät i Akademicki Chór UG
Kiedy? 23. listopada 2024, 19:00 – 20:30
Gdzie? Biblioteka Główna UG (I piętro)
Zapraszamy na spotkanie Klubu Książki!
Już 18 listopada o godzinie 17:00 zapraszamy na kolejne spotkanie Klubu Książki, podczas którego sięgniemy po niezwykłą pozycję – „Welewetka. Jak znikają Kaszuby” autorstwa Stasi Budzisz. To fascynująca książka o przemianach regionu Kaszub, o ludziach, ich kulturze i historii, które powoli znikają w obliczu współczesnych wyzwań.
📅 Kiedy? 18 listopada, godzina 17:00
📍 Gdzie? Sala 1.22
Nocne Czytanie Dziadów cz. II Adama Mickiewicza - relacja
30 października mieliśmy przyjemność zorganizować w Bibliotece Uniwersytetu Gdańskiego wyjątkowe spotkanie poświęcone „Dziadom” cz. II Adama Mickiewicza – jednemu z najważniejszych dzieł polskiego romantyzmu. W klimatycznej sali 1.22, niemalże przy blasku świec i w otoczeniu nastrojowej scenografii, uczestnicy mogli poczuć atmosferę pradawnych obrzędów, które przenikają świat żywych i zaświaty.
Wydarzenie poprowadził Jakub Sopyło – organizator slamów poetyckich w naszej bibliotece, a patronem medialnym było Radio MORS.
Relacja z Maratonu czytania poezji Zbigniewa Herberta
Wydarzeniem, które wieńczyło obchody setnej rocznicy urodzin Zbigniewa Herberta na Uniwersytecie Gdańskim był odbywający się w Bibliotece Humanistycznej maraton czytania jego poezji. Twórczość Zbigniewa Herberta przyciągnęła uczniów szkół średnich oraz studentów i pracowników UG, którzy swoimi śmiałymi i oryginalnymi interpretacjami chcieli uczcić nie tylko rocznice urodzin Poety, ale także wykładów, które wygłosił on na naszej uczelni 50 lat temu.