kultura

Luty w Centrum Filmowym Uniwersytetu Gdańskiego

Ostatnia modyfikacja: poniedziałek, luty 12, 2024 - 14:25

Przed nami miesiąc pełen inspirujących spotkań w Centrum Filmowym Uniwersytetu Gdańskiego. 9 lutego o 18:00 zagramy Setki bobrów (2022) Mike’a Cheslika, slapstickową komedię, która swoim dowcipem i nieprzewidywalnością składa ukłon najlepszym filmom Bustera Keatona! Po seansie porozmawiamy z Robertem Siwczykiem, autorem bloga o kinie niemym i slapstickowym Klatki na oczach.

"Dwie Wieże - domy wieżowe na Pomorzu i Warmii” - wystawa w Bibliotece Historii Kultury

Ostatnia modyfikacja: wtorek, Styczeń 16, 2024 - 12:58

Studenci III roku archeologii serdecznie zapraszają na wystawę pt. "Dwie Wieże - domy wieżowe na Pomorzu i Warmii”, która prezentuje efekty badań archeologicznych w Jemiołowie prowadzonych w sezonach 2006-2007 przez Instytut Archeologii Uniwersytetu Gdańskiego oraz w Zaskoczynie z roku 2022, przeprowadzonych przez firmę “Detekt”. Wystawa będzie dostępna w Bibliotece Historii Kultury (Gdańsk, ul. Bielańska 5) w terminie od 19 stycznia do 12 czerwca 2024 r

Klub Książki w Bibliotece Głównej UG - relacja ze spotkania

Ostatnia modyfikacja: czwartek, luty 1, 2024 - 09:28

W poniedziałkowy wieczór odbyło się kolejne spotkanie Klubu Książki. Tym razem omawiany był Empuzjon Olgi Tokarczuk. Okazało się, że Autorka obchodziła w tym dniu urodziny! Tego nikt nie przewidział. Powieść noblistki zaskoczyła nas wszystkich pozytywnie. Nic nie zostało zostawione w niej przypadkowi. Empuzjon to dobrze rozplanowana fabuła, interesujący bohaterowie, ciekawe rozmowy, szczególnie te o kobietach. Zakończenie? Absolutnie zaskakujące! To była niezapomniana podróż przez świat literatury.

BUG S.A. czyli Spotkania Autorskie już za nami

Ostatnia modyfikacja: środa, Grudzień 27, 2023 - 10:40

Kolejne spotkanie z cyklu BUG S.A., czyli spotkania Autorskie w Bibliotece UG odbyło się 12 grudnia. Naszą Gościnią była Pani Grażyna Kałowska - emerytowana bibliotekarka, która do tej pory opublikowała aż dwanaście książek! Spotkanie odbyło się w kameralnej, przyjaznej atmosferze. Pisarka odczytała wybrane przez siebie fragmenty książek i chętnie odpowiadała na pytania czytelników. Autorka zdradziła też, co ją inspirowało do ich napisania oraz opowiedziała o swoich planach na przyszłość. 

Kilka słów od Autorki:

Noc Bibliotek - podziękowania

Ostatnia modyfikacja: poniedziałek, Październik 9, 2023 - 15:45

Dziękujemy Wam za niezapomnianą Noc Bibliotek! Przeżyliśmy razem niesamowitą noc pełną literatury i kreatywności. Oto krótka relacja z tego magicznego wydarzenia:

Gra terenowa "Biblioteczny Labirynt" : Podjęliście wyzwanie i odwiedziliście zakamarki naszej biblioteki, rozwiązując zagadki i zbierając elementy układanki. Gratulacje dla wszystkich, którzy zdobyli nagrody! Autorkami gry są: Monika Budzińska, Patrycja Laskowska i Marietta Tiszbein.

"Elżbieta II, Królowa naszych czasów" - wystawa w budynku Neofilologii

Ostatnia modyfikacja: poniedziałek, Październik 9, 2023 - 14:46

Biblioteka Neofilologiczna UG zaprasza na wystawę pt. „Elżbieta II, Królowa naszych czasów". Rocznica śmierci brytyjskiej monarchini jest okazją do przypomnienia sylwetki zmarłej 8 września 2022 r. władczyni, która była najdłużej sprawującą władzę kobietą w historii i jednocześnie najdłużej panującą królową w dziejach Wielkiej Brytanii. Elżbieta II zmarła w wieku 96 lat. Kiedy wstępowała na brytyjski tron premierem był Winston Churchill. Dzień śmierci monarchini był końcem ważnej epoki, która miała doniosły wpływ na współczesną historię świata.

Klub Książki w Bibliotece UG

Ostatnia modyfikacja: czwartek, Grudzień 21, 2023 - 15:24

Ostatnie spotkanie w bibliotecznym Klubie Książki było niezwykłe! Razem z entuzjastyczną grupą miłośników literatury wnikliwie analizowaliśmy fascynującą książkę "Yellowface" Rebeki F. Kuang. Dyskusja była nie tylko ciekawa, ale także pełna różnorodnych wątków, które uczestnicy aktywnie poruszali. 🗨️📖

Dyskutowaliśmy o głównych motywach, charakterach i przesłaniach, co wzbogaciło naszą społeczność o różnorodność literackich spostrzeżeń. 🌟 Była krytyka, zachwyty i literackie inspiracje. 🗨️📖