Aktualne wystawy

„English for kids!” - wystawa w Bibliotece Neofilologicznej

Kiedyś łacina, później francuski, a od kilkudziesięciu lat angielski - to on podbił świat i stał się językiem międzynarodowym, umożliwiającym komunikację w niemal każdym kraju na świecie. Rola języka angielskiego jako języka powszechnego jest wyraźnie widoczna w globalnych relacjach społecznych, gospodarczych, kulturalnych i politycznych; dziś najczęściej wybieranym do nauki językiem obcym jest zdecydowanie angielski.

Podręczniki do nauki języka pozwalają na skuteczne opanowanie wszystkich jego elementów, są głównymi komponentami zapewniającymi realizację procesu nauczania.

Biblioteka Neofilologiczna zaprasza na wystawę „English for kids!”prezentującą książki i czasopisma do nauki języka angielskiego dla najmłodszych.

Ekspozycja będzie prezentowana do 23.12.2024 r. w Bibliotece, w budynku Neofilologii przy ul. Wita Stwosza 51.

Pokaż rejestr zmian

Data publikacji: środa, 20. Listopad 2024 - 08:32; osoba wprowadzająca: Roman Tabisz Ostatnia zmiana: środa, 20. Listopad 2024 - 08:34; osoba wprowadzająca: Roman Tabisz

"osiągnąć myśl czystą" - wystawa w Bibliotece Humanistycznej UG

Serdecznie zapraszamy na wystawę do Biblioteki Humanistycznej poświęconą twórczości Zbigniewa Herberta, jednego z najwybitniejszych poetów XX wieku, eseisty, dramaturga, autora słuchowisk, rysownika, a także ekonomisty, prawnika i filozofa. Na ekspozycji będzie można obejrzeć książki i czasopisma wybrane z bogatego zbioru BUG, prezentujące sylwetkę i dorobek twórczy poety oraz zapoznać się z opracowaniami krytycznymi dotyczącymi twórczości Herberta.

Wystawa będzie prezentowana od 29 października do 5 grudnia 2024 r. w Bibliotece Humanistycznej przy ul. Wita Stwosza 55 w Gdańsku.

 

Pokaż rejestr zmian

Data publikacji: środa, 23. Październik 2024 - 15:54; osoba wprowadzająca: Marietta Tiszbein Ostatnia zmiana: wtorek, 5. Listopad 2024 - 09:05; osoba wprowadzająca: Jolanta Wittstock

Citius, Altius, Fortius - Szybciej, Wyżej, Mocniej. Olimpiady w czasopismach 1896-1936

 

Wystawa Citius-Altius_Fortius

Sport to moc. Spójrzcie jak powoli rodziła się w pierwszych olimpiadach nowożytnych od 1896 roku, jak rozwijała się przez kolejne lata, by przyjąć niepokojącą formę w Berlinie w 1936 r.

To z wzajemnych zmagań atletów i sportowców, z ich walki z sobą samym rodziła się siła ducha. Oglądający wystawę może dostrzec; pasje, zaangażowanie, radość i zabawę, historie ludzi, którzy kochali sport.

Ekspozycja przygotowana została ze zbiorów Biblioteki Uniwersytetu Gdańskiego i Biblioteki AWFiS, w oparciu o czasopisma z lat 1883 – 1936: Biesiada Literacka, Bluszcz, Kłosy, Tygodnik Ilustrowany, Wędrowiec, Mucha, Sport, Ilustrowany Kuryer Codzienny ( plus dodatki ), Stadjon, Sportowiec. Dodatkowo prezentowane są zbiory obu Bibliotek w postaci książek o tematyce olimpijskiej. Graficznym uzupełnieniem są mapy i plany miast olimpijskich z tego okresu.

Wystawę można oglądać od 11 października do końca listopada br. w Bibliotece Głównej UG na I p. (hol przy Wypożyczalni).

Serdeczne podziękowania należą się pracownikom Biblioteki AWFiS za pomoc w przygotowaniu materiałów do wystawy i wypożyczenie cennych egzemplarzy.

Zapraszamy do obejrzenia krótkiego filmu promującego wystawę, którego autorem jest Rafał Mielczarek. 

Kuratorkami wystawy są: Katarzyna Dunajska i dr Katarzyna Wawrzynkowska.

Pokaż rejestr zmian

Data publikacji: czwartek, 17. Czerwiec 2021 - 13:11; osoba wprowadzająca: Witold Warsiński Ostatnia zmiana: poniedziałek, 21. Październik 2024 - 10:13; osoba wprowadzająca: Witold Warsiński