Nauka
Otwarta nauka bez tajemnic - szkolenie na zamówienie
Zachęcamy do zgłaszania zapotrzebowania na dedykowane szkolenia z zakresu otwartej nauki. Zespół Sekcji Zarządzania Danymi Badawczymi i Otwartej Nauki poprowadzi szkolenie lub warsztaty dla zainteresowanych tematyką danych badawczych, publikowania w modelu Open Access oraz wymogów NCN. Zapraszamy do kontaktu z pracownikami Sekcji w celu ustalenia dogodnego terminu i tematyki.
Elsevier: nowa seria szkoleń
Zapraszamy naukowców, bibliotekarzy, specjalistów ds. informacji naukowej, menedżerów instytucji naukowych oraz wszystkich zainteresowanych na nieodpłatne szkolenia organizowane przez firmę Elsevier, która zapewnia certyfikaty dla osób uczestniczących. Szkolenia będą dotyczyły takich zagadnień jak: zrównoważony rozwój, publikowanie naukowe czy współpraca międzynarodowa. Webinaria będą odbywały się w języku polskim i angielskim.
PROGRAM SZKOLEŃ:
Ethnographic Video Online - testujemy dwie kolekcje
Drodzy Czytelnicy, uruchomiliśmy dostęp testowy do kolekcji Ethnographic Video Online. Dostęp do bazy jest aktywny do 15 listopada. Baza Ethnographic Video Online gromadzi ponad 2000 godzin filmów dokumentalnych, materiałów z pierwotnych źródeł i wybranych filmów fabularnych do badania ludzkiej kultury i zachowań, a wszystko to w jednym przyjaznym dla użytkownika interfejsie online.
Pomorska Noc Naukowców już za nami!
W piątek, 27 września, mieliśmy przyjemność uczestniczyć w jednym z najciekawszych wydarzeń popularyzujących naukę w naszym regionie – Pomorskiej Nocy Naukowców. Tegoroczna edycja odbyła się na Wydziale Biologii Uniwersytetu Gdańskiego, gdzie jako Biblioteka Uniwersytetu Gdańskiego przygotowaliśmy specjalne stoisko zatytułowane „Tajemniczy Ogród Wiedzy”.
Biblioteka UG na 3. Pikniku Naukowym Fahrenheita - podsumowanie
Trzecia edycja Pikniku Naukowego Fahrenheita, odbywająca się na Górze Gradowej w Gdańsku, zgromadziła tłumy gości. Podczas Pikniku przygotowano wiele atrakcji, które umożliwiały interaktywne poznawanie różnych dziedzin nauki. Dzieci mogły uczestniczyć w warsztatach i pokazach, które w przystępny sposób prezentowały zjawiska fizyczne, chemiczne i biologiczne. Dorośli natomiast mieli okazję wysłuchać wykładów m.in. na temat ocieplania się klimatu i jak można temu zapobiec czy wpływu tworzyw sztucznych na środowisko.
Biblioteka UG na 3. Pikniku Naukowym Fahrenheita
Spotkajmy się 26 maja (niedziela) br. na Górze Gradowej w Gdańsku na 3. Pikniku Naukowym Fahrenheita! Tego dnia w godzinach od 11.00 do 16.00 będą odbywały się warsztaty, pokazy naukowe, gry, testy, a nawet badania profilaktyczne. To będzie niezapomniany dzień. Zapraszamy do miasteczka naukowego dorosłych i dzieci, tu znajdziecie szczegółowy program. Nas, Biblioteki UG, również nie zabraknie. Przygotowaliśmy dla naszych gości m.in.
Dni Użytkowników Systemu Omega-PSIR - relacja z drugiego dnia
Drugi dzień Dni użytkowników systemu Omega-PSIR zdominowany został przez dwa niezmiernie istotne wątki nie tylko dla administratorów, czy redaktorów tego systemu ale także członków społeczności akademickich instytucji z niego korzystających. Po pierwsze omówione zostały możliwości tworzenia raportów lub zestawień w formie tzw „pivotów”,
a po drugie podjęto próbę spojrzenia na naukę z perspektywy jej otwierania próbując dokonać diagnozy aktualnego stanu tego zjawiska w warunkach polskiej nauki.
Dni Użytkowników Systemu Omega-PSIR - relacja z pierwszego dnia
Dzisiaj w Bibliotece Uniwersytetu Gdańskiego rozpoczęły się Dni Użytkowników Systemu Omega-PSIR. Jeszcze przed oficjalnym otwarciem odbyły się Konsultacje dla chętnych. Pomyślane zostały w ten sposób, żeby mniej doświadczeni użytkownicy systemu mieli okazję porozmawiać z tymi bardziej doświadczonymi.
Darmowa kolekcja e-Duke Journals
Zapraszamy do testowania kolekcji e-Duke Journals, która jest dostępna bezpłatnie na stronie Duke University Press. Jest to wydawnictwo uniwersyteckie non-profit znane z odważnych i postępowych treści humanistycznych oraz zaangażowania w poszerzanie granic nauki. Kolekcja e-Duke Journals to interdyscyplinarny zbiór 57 czasopism, będący jednym z najbardziej prestiżowych, niezależnych zbiorów czasopism akademickich na świecie.
Test potrwa do 19 czerwca 2024 r.
Scopus AI: Rewolucja w badaniach naukowych za pomocą sztucznej inteligencji
Zapraszamy do korzystania z narzędzia Scopus AI w ramach okresu testowego dla instytucji naukowych w Polsce. Okres testowy potrwa od 22 kwietnia do 31 maja 2024 r. i zostanie poprzedzony seminarium wprowadzającym do SCOPUS AI. W poniedziałek 22 kwietnia Katarzyna Patyrak z Elsevier, zaprezentuje funkcje i zastosowania generatywnej sztucznej inteligencji w ramach platformy Scopus.