kultura

"Niewidzialne miasta" Italo Calvino - spotkanie Klubu Książki

Ostatnia modyfikacja: piątek, Styczeń 31, 2025 - 07:50

Spotkania Klubu Książki o nieformalnej nazwie "UGryź Książkę" wpisały się już na stałe w kalendarz wydarzeń bibliotecznych. Tym razem ponownie głos należał do studentów, którzy wybrali książkę na luty- "Niewidzialne miasta" Italo Calvino. 

Zapraszamy wszystkich miłośników książek i ciekawych dyskusji na spotkanie 10 lutego o godz. 17.00. Spotkanie poprowadzi Monika Budzińska z Oddziału Promocji.

Kilka słów o książce:

„Z dumą i bez uprzedzenia. Jane Austen na wielkim i małym ekranie." Wystawa w Bibliotece Neofilologicznej

Ostatnia modyfikacja: piątek, Styczeń 31, 2025 - 07:50

Popularność powieści Jane Austen wciąż zadziwia. Jej książki należące do kanonu najpopularniejszych dzieł literatury światowej są chętnie czytane i ekranizowane, a sława pisarki pozostaje niezmienna. W tym roku obchodzimy 250. rocznicę urodzin Jane Austen, w Anglii przygotowano bogaty kalendarz wydarzeń, które zapewnią barwne świętowanie jej literackiego dziedzictwa. Dlaczego kinematografia oszalała na punkcie Jane Austen, czym podbiła i nadal podbija serca czytelników dama z niewielkiego Steventon w hrabstwie Hampshire i dlaczego pisała w tajemnicy?

Pierwsze spotkanie Klubu Książki w nowym roku już za nami!

Ostatnia modyfikacja: wtorek, Styczeń 14, 2025 - 12:42

Rozmowy wokół książki Kroniki dziwnych bestii Yan Ge w przekładzie Joanny Karmasz przyniosły mnóstwo pozytywnych emocji i ciekawych opinii. Nawet wątki brutalności i przemocy, choć wywołały żywe dyskusje, zostały uznane przez uczestników za integralny element wzmacniający wymowę całej historii. Fascynująca i pełna kontrastów literatura azjatycka, mimo swojej egzotyki, niezmiennie intryguje i inspiruje, a wczorajsze spotkanie potwierdziło, że można ją interpretować na wiele sposobów.

Koncerty w Bibliotece Uniwersytetu Gdańskiego? Jak najbardziej!

Ostatnia modyfikacja: sobota, Styczeń 11, 2025 - 13:42

W minioną środę mieliśmy ogromną przyjemność gościć w Bibliotece Głównej UG Gdańską Orkiestrę Akademicką, która zagrała koncert noworoczny dla pracowników Biblioteki UG. Sekcja smyczkowa pod kierownictwem Marcina Janka zaprezentowała między innymi utwór Kate Bush Running Up That Hill czy Adele Hello. To było fantastyczne rozpoczęcie Nowego Roku. Serdecznie dziękujemy!

W świecie Avaroth - spotkanie autorskie Karoliny Żuk-Wieczorkiewicz w Bibliotece UG

Ostatnia modyfikacja: wtorek, Grudzień 17, 2024 - 09:23

Jak samodzielnie wydać książkę? Czy jest to zadanie proste czy trudne? Na te oraz wiele innych pytań odpowiedziała Karolina Żuk-Wieczorkiewicz podczas spotkania autorskiego w Bibliotece UG, które było połączone z miniwystawą prac autorskich Karoliny. Ponieważ, jak się okazało, Karolina jest nie tylko samowydawczynią swoich książek, ale również  ich ilustratorką.

„25 lat polskiej Nagrody Goncourtów". Relacja ze spotkania autorskiego z dr Katarzyną Kotowską w Bibliotece Neofilologicznej

Ostatnia modyfikacja: środa, Grudzień 11, 2024 - 16:47

10 grudnia 2024 r. w Bibliotece Neofilologicznej odbyło się spotkanie autorskie dr Katarzyny Kotowskiej z czytelnikami promujące książkę pt.: „25 lat polskiej nagrody Goncourtów". Nagroda ta jest jednym z najbardziej prestiżowych wyróżnień dla literatury frankofońskiej na świecie, od 25 lat istnieje jej polski odpowiednik, który został objęty patronatem samej Akademii Goncourtów i zainspirował 40 innych państw do podobnej inicjatywy.

Wystawa „Co ich kręciło? Używki w życiu i twórczości pisarzy XIX i XX wieku".

Ostatnia modyfikacja: wtorek, Grudzień 3, 2024 - 11:00

Zapraszamy do budynku Wydziałów Filologicznego i Historycznego przy ul. Wita Stwosza 55 na wystawę przedstawiającą wybór piśmiennictwa ze zbiorów BUG, dotyczącego  wąskospecjalistycznego tematu „Co ich kręciło? Używki w życiu i twórczości pisarzy XIX i XX wieku". Ekspozycja towarzyszy ogólnopolskiej konferencji studencko-doktoranckiej odbywającej się pod tym samym tytułem [30.11.] i dostępna jest w pobliżu auli 1.48 w holu, natomiast od 3.12. do 31.12. będzie się można z nią zapoznać w Bibliotece Humanistycznej, w tym samym budynku.

Serdecznie zapraszamy.