Repozytorium danych badawczych
Repozytorium danych badawczych
Dostęp do repozytorium:
O repozytorium
Repozytorium danych badawczych w Bazie Wiedzy służy do gromadzenia, przechowywania i publicznego udostępniania danych badawczych które zostały wytworzone, zebrane lub opisane na potrzeby realizowanego projektu czy prowadzonej działalności badawczej pracowników, doktorantów i studentów Uniwersytetu Gdańskiego. Repozytorium danych badawczych spełnia standardy 5-star Open Data oraz FAIR Data, a także integruje się z DataCite i jest indeksowane przez OpenAIRE. Dodatkowo, repozytorium jest zarejestrowane w bazach Re3Data, OpenDOAR oraz FAIRsharing.
W Repozytorium mogą być gromadzone, przechowywane i udostępniane dane badawcze ze wszystkich dziedzin nauki. Dane badawcze można zdeponować w modelu otwartym lub w dostępie chronionym widocznym tylko dla zalogowanych użytkowników Bazy Wiedzy.
Możliwości funkcjonalne repozytorium danych badawczych:
• Nadawanie trwałych, unikalnych identyfikatorów DOI
• Wersjonowanie
• Weryfikacja datasetu przez datastewardów
Misja i cele
Misją Repozytorium Danych Badawczych Uniwersytetu Gdańskiego jest wspieranie otwartej nauki poprzez zapewnienie długoterminowego dostępu do danych badawczych zgodnie z zasadami FAIR (Findable, Accessible, Interoperable, Reusable) oraz standardami 5-star Open Data.
Repozytorium ma na celu:
• ułatwienie deponowania i archiwizacji danych badawczych przez naukowców, doktorantów i studentów Uniwersytetu Gdańskiego,
• wspieranie transparentności i replikowalności badań poprzez zapewnienie dostępu do dobrze udokumentowanych zbiorów danych,
• zwiększenie widoczności i wpływu badań naukowych prowadzonych na Uniwersytecie Gdańskim poprzez integrację z międzynarodowymi systemami indeksowania danych badawczych,
• promowanie otwartego dostępu do danych, zgodnie z polityką Open Science oraz wymaganiami Narodowego Centrum Nauki (NCN) i innych instytucji finansujących,
• zapewnienie narzędzi do efektywnego zarządzania danymi badawczymi, w tym możliwości nadawania unikalnych identyfikatorów DOI, wersjonowania oraz weryfikacji datasetów przez data stewardów.
Korzystanie z repozytorium
W repozytorium można deponować pliki danych badawczych we wszystkich formatach, przy czym rekomendowane jest deponowanie w formatach otwartych. Maksymalna wielkość pliku to 50 MB.
Przy większych datasetach zalecamy skorzystanie z innego repozytorium np kolekcji instytucjonalnej UG w Repod.
1. Rejestracja i Logowanie:
- Pracownicy, doktoranci i studenci Uniwersytetu Gdańskiego, mogą korzystać z repozytorium bez konieczności rejestracji.
- Logowanie do repozytorium odbywa się przez Centralny Punkt Logowania UG.
2. Przeglądanie Zasobów:
- Po wejściu na stronę repozytorium, można swobodnie przeglądać dostępne zasoby bez konieczności rejestracji lub logowania.
3. Pobieranie Danych:
- Wszystkie udostępnione w sposób otwarty zasoby są dostępne do pobrania bez konieczności logowania.
- Zasoby udostępnione w dostępie chronionym są możliwe do pobrania tylko dla zalogowanych użytkowników Bazy Wiedzy.
4. Deponowanie Danych:
- Deponowanie danych badawczych jest możliwe po zalogowaniu się do Bazy Wiedzy.
- Aby zdeponować dane badawcze należy wybrać przycisk "Dodaj osiągnięcie/publikację" w profilu autora i wypełnić formularz zgłoszeniowy, podając szczegółowy opis danych oraz dodając pliki.
5. Ustawianie Embargo:
- Można opóźnić udostępnienie danych, poprzez ustawienie embargo. Embargo ustawia się w momencie deponowania danych, wybierając datę opublikowania w edycji pliku
6. Publikowanie Zasobów:
- Autor po wypełnieniu formularza i dodaniu plików zatwierdza „Oświadczenie deponenta” (patrz Oświadczenie deponenta link) i przekazuje zbiór do weryfikacji.
- Zbiór danych jest weryfikowany przez redaktorów repozytorium/ data stewardów.
- Redaktor / data steward nadaje zbiorowi danych trwały identyfikator DOI.
- W przypadku pozytywnej weryfikacji, dane zostaną opublikowane i będą dostępne dla wszystkich użytkowników.
7. Cytowanie Danych:
- W rekordach danych jest dostępny przycisk umożliwiający cytowanie zbioru w wybranym stylu cytowania (do wyboru jest 10 różnych stylów).
8. Kontakt z redaktorami repozytorium/ data stewardami:
- Redaktorzy repozytorium pełniący funkcję data stewardów weryfikują poprawność opisu, w razie potrzeby sugerują poprawki a na koniec procesu weryfikacji zatwierdzają i publikują zbiór danych.
- W przypadku problemów technicznych lub pytań związanych z korzystaniem z repozytorium, skontaktuj się z personelem Oddziału Zarządzania Danymi Badawczymi i Otwartej Nauki Biblioteki Uniwersytetu Gdańskiego.
Procedura weryfikacji datasetu
- Po zamieszczeniu i opisaniu danych badawczych w Repozytorium, użytkownik przekazuje je do weryfikacji.
- Weryfikacji dokonuje redaktor repozytorium/ data steward
- W ramach weryfikacji sprawdzane są następujące elementy:
- Poprawność struktury i treści wprowadzonych metadanych.
- Spójność i poprawność językowa metadanych.
- Formaty danych, w tym obecność formatów otwartych.
- Zrozumiałość dokumentacji (np. brak niewyjaśnionych skrótów niezrozumiałych dla osób nieuczestniczących w badaniu).
- Poprawność danych tabelarycznych przeznaczonych do automatycznej analizy.
W przypadku braku usterek – redaktor repozytorium publikuje zbiór danych.
W przypadku błędów redaktor repozytorium dokonuje poprawek samodzielnie (w przypadku niewielkich i oczywistych usterek) albo zwraca zbiór do poprawy wraz z informację o tym, które z elementów zbioru wymagają modyfikacji.
Uwagi data stewarda są widoczne w dedykowanej zakładce “Uwagi” w rekordzie zbioru danych lub przesyłane są bezpośrednio do autora mailem.
Po wprowadzeniu poprawek autor ponownie przesyła zbiór do weryfikacji. W przypadku braku błędów zbiór jest publikowany przez data stewarda.
Zasady gromadzenia i wprowadzania danych do Repozytorium reguluje Zarządzenie nr 63/R/25 Rektora Uniwersytetu Gdańskiego.
Polityka Zarządzania Danymi Badawczymi w Uniwersytecie Gdańskim