Klub Książki w Bibliotece Głównej UG - drugie spotkanie już za nami

Drugie spotkanie Klubu Książki w Bibliotece UG było poświęcone książce ,,Anomalia" Hevre Le Telliera. W maju Autor był gościem Uniwersytetu Gdańskiego, a w Bibliotece Neofilologicznej został zorganizowany konkurs fotograficzny nawiązujący do tytułu książki. Dyskusja była wartka i ciekawa. Jest nam też niezmiernie miło, że coraz więcej osób chce podzielić się swoimi wrażeniami z przeczytanej lektury. 

Kilka słów o książce (z noty wydawcy):

To jedna z najinteligentniejszych współczesnych powieści, a jednocześnie jedna z najbardziej zabawnych. Hervé Le Tellier, spadkobierca Georgesa Pereca i członek hermetycznej grupy OuLiPo, napisał książkę, która w samej tylko Francji rozeszła się w ponad milionie egzemplarzy. Na skutek niezrozumiałej anomalii ten sam samolot rejsu Paryż–Nowy Jork, z tymi samymi pasażerami na pokładzie, ląduje w miejscu docelowym dwa razy: raz w marcu, a raz w czerwcu. Trzy miesiące
to mało i dużo zarazem.

Autor zmusza nas do podjęcia myślowego ćwiczenia i zadania sobie kilku zasadniczych pytań. Jak by zareagowały religia, rządy, społeczeństwo, nauka, gdyby obywatele różnych krajów nagle się zduplikowali? Co by się wydarzyło, gdybyśmy się spotkali z samymi sobą, starszymi o trzy miesiące? Co gdyby jedno dziecko miało nagle dwie matki? Co gdyby dwie kobiety kochały tego samego mężczyznę? Co gdyby zjawił się przed nami dopiero co zmarły brat, przyjaciel, mąż?
O co byśmy z drugim i drugą sobą walczyli? Z czego bylibyśmy gotowi zrezygnować? Bylibyśmy dla siebie przyjaźni czy może czulibyśmy nienawiść?
Seryjny morderca, nigeryjski gej, starzejący się, zakochany w dużo młodszej kobiecie architekt, córka weterana wojennego, czarnoskóra prawniczka, która przekroczyła ograniczenia klasowe, czy niedoceniony pisarz, a zarazem autor powieści Anomalia – każdy z nich będzie miał inną odpowiedź.

Dziękujemy wszystkim za udział i zapraszamy na kolejne spotkanie KK w BUG, które odbędzie się 18 grudnia br. (poniedziałek) o godz. 16.30 w sali 1.22 na I p.
Będzie ono poświęcone najnowszej powieści Rebeki F. Kuang "Yellowface". 

Spotkanie poprowadzi założycielka klubu - Monika Budzińska z Sekcji Promocji (w sieci znana jako @tylko__czytam ).

Do zobaczenia!

Fot. Patrycja Laskowska/ Sekcja Promocji BUG 

Spotkanie Klubu Książki w Bibliotece Głównej UG

Zdjęcie w galerii
Pokaż rejestr zmian

Data publikacji: wtorek, 19. Wrzesień 2023 - 10:12; osoba wprowadzająca: Marietta Tiszbein Ostatnia zmiana: środa, 22. Listopad 2023 - 09:36; osoba wprowadzająca: Marietta Tiszbein