Tydzień Bibliotek w BUG - podsumowanie
XXI Tydzień Bibliotek już za nami. Tegoroczne obchody obfitowały w liczne atrakcje, które odbywały się zarówno w Bibliotece Głównej, jak i w kilku bibliotekach specjalistycznych: Prawnej, Ekonomicznej oraz Neofilologicznej. W Bibliotece Głównej największym zainteresowaniem cieszyła się tradycyjna wycieczka z przewodnikiem „Sekrety BUG”, która umożliwiała uczestnikom zwiedzanie budynku od parteru aż po czwarte piętro. Podczas tej fascynującej podróży po zakamarkach biblioteki, uczestnicy mogli zajrzeć do miejsc na co dzień niedostępnych dla użytkowników. Mogli wejść do kapsuły, poznając interesujące fakty związane z projektowaniem budynku i jego unikalnym kształtem, a także odwiedzić pracownię digitalizacji, gdzie zapoznali się z procesem skanowania i cyfryzacji starych dokumentów, książek i czasopism. Nie mniejszą atrakcją był pokaz połączony z prezentacją zbiorów specjalnych. Uczestnicy mieli okazję obejrzeć krótką historię roweru, odkryć niezwykłe pomysły XIX-wiecznych projektantów oraz zobaczyć zabawne kształty i nazwy związane z historią cyklistów.
Jednak Tydzień Bibliotek to nie tylko zwiedzanie. Sekcja Promocji zorganizowała w tym roku różnorodne warsztaty, które przyciągnęły wielu entuzjastów kreatywnych zajęć: typograficzne, połączone z malowaniem toreb materiałowych, szycia zakładek oraz tworzenia zakładek z chwostem. Warsztaty z typografii były prawdziwym hitem. Uczestnicy otrzymali torby materiałowe oraz szablony, a następnie, wykorzystując swoją wyobraźnię, ozdabiali je za pomocą farb i literkowych szablonów, zgodnie z hasłem przewodnim tegorocznej imprezy „Biblioteka miejsce na czasie”. Każdy uczestnik z dumą zabrał swoją unikalnie ozdobioną torbę do domu. Warsztaty z szycia zakładek okazały się wyjątkowym wyzwaniem, zwłaszcza dla najmłodszych. Dzieci miały za zadanie stworzyć zakładki do książek z półproduktów takich jak filc, gumki, guziki i inne drobiazgi. Ich kreatywność i pomysłowość były naprawdę imponujące i zaskoczyły wszystkich obecnych.
Podczas warsztatów z tworzenia zakładek z chwostem, uczestnicy ozdabiali zalaminowane kartki papieru, przycięte w odpowiednim formacie. Następnie uczyli się, jak wykonać elegancki chwost z włóczki, który stanowił piękną ozdobę zakładek. Te warsztaty przyciągnęły zarówno młodszych, jak i starszych uczestników, którzy cieszyli się wspólną zabawą i nauką nowych umiejętności.
W bibliotekach specjalistycznych przygotowano konkursy dla studentów. W Bibliotece Prawnej odbyła się "Krzyżówka wydziałowa ( z łaciną z tle)". W konkursie wzięły udział 23 osoby, 11 z nich prawidłowo rozwiązało zadania. Prodziekan WPiA profesor Małgorzata Balwicka-Szczyrba wylosowała trzy osoby, które zdobyły nagrodę główną, pozostałe 8 osób otrzymało nagrody pocieszenia. Nagrodami były: powerbanki, torby i notesy z logo WPiA oraz pendrive-y, książki i kody dostępu do LEGIMI, z których studenci byli bardzo zadowoleni.
Biblioteka Neofilologiczna zaproponowała po raz kolejny konkurs „Klasyka w języku emoji: odgadnij tytuły książek”, który zawsze cieszy się dużym powodzeniem. Każdego dnia konkursowego prezentowane były inne zagadki. Studenci odgadywali po 3 tytuły książek zapisanych za pomocą znaków emoji. Osoby które podały poprawne odpowiedzi , zostały nagrodzone upominkiem-niespodzianką.
A Biblioteka Ekonomiczna w Sopocie zaplanowała konkurs wiedzy - "5 x 100" - na temat Roku Edukacji Ekonomicznej, który został przygotowany w oparciu o wystawę dostępną w holu Biblioteki. Na zwycięzców czekały oczywiście nagrody.
Podsumowując, Tydzień Bibliotek był pełen ekscytujących wydarzeń i różnorodnych atrakcji, które przyciągnęły wielu entuzjastów książek i kreatywnych zajęć. Z niecierpliwością czekamy na kolejną edycję, która z pewnością przyniesie jeszcze więcej niezapomnianych wrażeń.
Monika Budzińska/ Sekcja Promocji BUG
fot. Monika Budzińska, Patrycja Laskowska/ Sekcja Promocji BUG