„Włączamy płeć do badań”. Uroczysta Gala III edycji konkursu w Bibliotece Głównej UG

Biotechnologia, psychologia a może oceanografia – kwestie równości płci mogą pojawić się w każdej dziedzinie naukowej i pracy badawczej. Już 9 kwietnia poznamy najlepsze prace magisterskie i rozprawy doktorskie, których autorzy włączają płeć do badań! Gala III edycji konkursu rozpocznie się o godzinie 11.00 w Auli im. prof. Janusza Sokołowskiego na parterze Biblioteki Głównej Uniwersytetu Gdańskiego. Uroczystość odbędzie się w języku angielskim.
“Włączam Płeć do Badań” to inicjatywa realizowana w ramach projektu MINDtheGEPs Modifying Institutions by Developing Gender Equality Plans, (EU Horyzont 2020) kierowanym przez prof. dr hab. Ewę Łojkowską. Konkurs wyróżnia badaczki i badaczy, którzy uwzględniają w swoich badaniach perspektywę płci. Z roku na rok przedsięwzięcie staje się coraz bardziej popularne wśród młodych naukowczyń i naukowców. Obecna, III edycja konkursu spotkała się z rekordowym zainteresowaniem ze strony społeczności akademickiej UG.
Podczas Gali Rektor UG prof. dr hab. Piotr Stepnowski oraz przewodniczący Komisji konkursowych prof. dr hab. Grzegorz Węgrzyn i prof. dr hab. Ewa Łojkowska wręczą dyplomy i wyróżnienia III edycji konkursu „Włączam Płeć do Badań”. Po raz pierwszy w historii UG wręczą także Nagrodę Rektora im. Joanny Schopenhauer przyznawanej naukowczyniom, która uzyskały tytuł profesora oraz w badaniach naukowych uwzględniają perspektywę płci. Pierwszą laureatką nagrody została prof. dr hab. Małgorzata Lipowska z Wydziału Nauk Społecznych.
- To, że w zasadzie od początku uwzględniam płeć w swoich badaniach, wynika z praktyki klinicznej – skomentowała nagrodę prof. dr hab. Małgorzata Lipowska. - Większość zaburzeń jest w różnym stopniu reprezentowana w grupach chłopców i dziewcząt, a badania często skupiały się tylko na tej grupie, w której dane zaburzenie występowało częściej. Brakowało zarówno adekwatnych narzędzi diagnostycznych wrażliwych na kontekst płci, jak i metod terapii zaburzeń neurorozwojowych uwzględniających ten kontekst.
Po rozdaniu dyplomów wykład wygłosi laureatka Nagrody Rektora im. Joanny Schopenhauer prof. dr hab. Małgorzata Lipowska. Następnie o “Włączaniu płci do badań i języka inkluzywnego” opowie prof. dr hab. Natasza Kosakowska-Berezecka. Ponadto prace magisterskie i rozprawy doktorskie wyróżnione w konkursie „Włączam Płeć do Badań” przedstawią laureatki tegorocznej edycji. Wydarzenie odbędzie się w ramach Staff Weeku „Empowering minds: A Staff Week for Mental Health & Neuroinclusive Teaching”, w którym udział wezmą przedstawiciele uczelni partnerskich sojuszu SEA-EU.
Warto dodać, że kapituła konkursu “Włączam Płeć do Badań” nagradza nie tylko prace związane z naukami społecznymi czy humanistycznymi. W ramach kategorii dla nauk ścisłych i przyrodniczych wyróżniono m.in. pracę magisterską nt. skutków interwałowego treningu o wysokiej intensywności podczas ciąży (aut. Dominika Goik), czy rozprawę doktorską nt. inaktywacji chromosomu X (aut. Patrycja Juchniewicz).
- Uważam, że bardzo istotne jest zwrócenie uwagi środowiska akademickiego na uwzględnianie wymiaru płci w badaniach – mówi prof. Ewa Łojkowska. - Włączanie perspektywy płci do badań naukowych służy poprawie jakości samych badań, a także ich zastosowania dla społeczeństwa wiedzy, technologii oraz innowacji. Uwzględnienie aspektu płci w badaniach jest zapisane w programie HORYZONT EUROPA i zostało uwzględnione w realizowanym obecnie w UG „Planie wdrażania polityki równości płci w Uniwersytecie Gdańskim na lata 2024-2028”.
Gala III edycji konkursu „Włączamy płeć do badań” i I edycji Nagrody Rektora im. Joanny Schopenhauer to jedno z pierwszych tegorocznych wydarzeń prezentujących działania równościowe realizowane w Uniwersytecie Gdańskim, jedynej polskiej instytucji uhonorowanej nagrodą „EU Award for Gender Equality Champions” dla liderów równości płci, przyznawaną przez Komisję Europejską.