3. ACADEMICA - Cyfrowa Wypożyczalnia Publikacji Naukowych

Biblioteka Uniwersytetu Gdańskiego zaprasza do korzystania z Cyfrowej Wypożyczalni Publikacji Naukowych Academica.

System Academica udostępnia w postaci cyfrowej książki i czasopisma nowe, jak również starsze. Czytelnik znajdzie tutaj monografie, podręczniki, skrypty, artykuły oraz całe numery czasopism.

Publikacje niechronione prawem autorskim są dostępne dla każdego użytkownika Internetu bez ograniczeń. Publikacje chronione prawem autorskim dostępne są wyłącznie na terminalu dedykowanym Academice, znajdującym się w Czytelni IV - Czytelni Cichej Pracy (IV piętro) w Bibliotece Głównej. 

Do korzystania z Cyfrowej Wypożyczalni Publikacji Naukowych Academica mają prawo osoby posiadające aktualne konto biblioteczne w Bibliotece Uniwersytetu Gdańskiego.

Zasady korzystania z systemu Academica:

  1. Przeglądanie zasobów systemu jest możliwe z dowolnego komputera z dostępem do Internetu, bez konieczności posiadania konta.
  2. Dostęp do pełnych tekstów publikacji chronionych prawem autorskim czytelnik uzyskuje po zarejestrowaniu w systemie. Użytkownikiem systemu może zostać osoba posiadająca aktywne konto biblioteczne w Bibliotece UG.
  3. W celu założenia konta indywidualnego w Wypożyczalni Academica należy zgłosić się do Wypożyczalni Międzybibliotecznej (Biblioteka Główna, parter, pok.051).
  4. Pracownik Wypożyczalni Międzybibliotecznej dokona rejestracji użytkownika na podstawie okazania dokumentu umożliwiającego potwierdzenie tożsamości użytkownika i sprawdzenie ważności jego konta bibliotecznego.
  5. Po zarejestrowaniu czytelnik otrzyma hasło do pierwszego logowania w systemie Academica (login – numer karty bibliotecznej). Przy pierwszym logowaniu do systemu Academica czytelnik jest zobowiązany do zmiany otrzymanego hasła na własne oraz zapoznania się z Regulaminem Użytkownika Cyfrowej Wypożyczalni Publikacji Naukowych Academica.
  6. Po zalogowaniu do systemu Academica z dowolnego komputera z dostępem do Internetu czytelnik może dokonywać rezerwacji publikacji chronionych prawem autorskim na określony dzień i godziny. Przeglądanie zarezerwowanych publikacji możliwe jest tylko na wyznaczonym terminalu znajdującym się w Czytelni IV - Czytelni cichej pracy (IV piętro) w Bibliotece Głównej.
  7. Po upływie czasu rezerwacji publikacja staje się dostępna dla innych użytkowników zarejestrowanych w Academice. O kolejności dostępu do zasobów decyduje kolejność rezerwacji.

Regulamin użytkownika

Podręcznik użytkownika

Uwaga!
Na terminalu, na którym udostępniane są publikacje naukowe, nie ma możliwości pobierania i drukowania przeglądanych materiałów.

Pokaż rejestr zmian

Data publikacji: piątek, 25. Czerwiec 2021 - 08:59; osoba wprowadzająca: Witold Warsiński Ostatnia zmiana: czwartek, 1. Grudzień 2022 - 22:55; osoba wprowadzająca: Witold Warsiński