Rękopisy
Rękopisy
Pochodzące z początku XIX wieku autografy utworów Stanisława Trembeckiego to jedne z najstarszych rękopisów w zbiorach Biblioteki.
Większość dokumentów kolekcji rękopiśmiennej powstała w XX wieku. Są to przede wszystkim spuścizny pracowników Uniwersytetu Gdańskiego oraz kolekcje i pojedyncze dokumenty literackie.
Niezwykle ciekawe są autografy korespondencji i twórczości Jarosława Iwaszkiewicza, Marii Dąbrowskiej, Zofii Nałkowskiej i Agnieszki Osieckiej z kolekcji literackiej redaktora miesięcznika „Twórczość” Jana Wołosiuka.
Szczególne miejsce wśród rękopisów zajmują cassubiana i pomeranica zgromadzone przez badacza dziejów Pomorza - Andrzeja Bukowskiego (1911-1997). Wśród nich znajdują się między innymi cenne materiały dotyczące organizacji i instytucji pomorsko-kaszubskich oraz kolekcje osobowe dotyczące wybitnych postaci: pisarzy, ludzi kultury oraz działaczy społeczno-politycznych.
Informacja o udostępnianiu
1. Rękopisy udostępniane są wyłącznie w Czytelni Zbiorów Specjalnych.
2. W celu złożenia zamówienia należy wypełnić rewers.
3. Zamówienia przyjmujemy do godz. 14.30.
4. Udostępnia się tylko w celach naukowo-badawczych pracownikom naukowym oraz studentom z pisemną rekomendacją promotora.
Opisy bibliograficzne dostępne są częściowo w katalogu komputerowym i częściowo w katalogu kartkowym. Katalog kartkowy wraz z indeksem osobowym znajduje się na IV piętrze Biblioteki.